Beyin ve Sinir Cerrahi
26 Aralık 2023

beyinsinir.jpg

Beyin ve Sinir Cerrahi


Bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans, merkezi sinir sistemi anjiografileri hastalıkların doğası ve lokalizasyonu hakkında bilgiler vermektedir. Cerrahi mikroskoplar, soğuk kuagulatör, ultrasonik aspiratör, ve radyoskopi gibi yeni yöntemler ile çok hassas ameliyatlar yapılabilmekte ve daha önce kalıcı bozukluk ya da ölümle sonuçlanan ameliyatlar, artık olumlu sonuçlanmaktadır. Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü, bu yüksek teknolojileri bünyesinde bulundurmakta, tecrübeli kadroları ve ileri yoğun bakım hizmetleri ile beyin ve sinir cerrahisinde en üst düzeyde hizmet vermektedir.


Hastanemizde, yeni görüntüleme yöntemleri, gelişen tıbbi teknikler, yeni ameliyat yöntemleri ve mikrocerrahi, beyin ve omurilik damarsal patolojilerinde (anevrizma, damarsal malformasyonlar, kanamalar vs.) müdahaleler başarıyla uygulanmaktadır. Beyin ve omurilikte oluşan her türlü tümör ve kitle, artık bu yöntemler ile tanınmakta ve dünyada önde gelen merkezler gibi hastanemizde de tedavi edilebilmektedir.

Omurga hastalıklarında, özellikle bel-boyun ağrıları veya fıtıkları, omurilik kanal darlığı ve omurga tümörleri tedavi edilebilmekte; dünyada gelişen yeni cerrahi yöntemlerden (açık), mikrocerrahi, omurga vidalama gibi tespit işlemleri, ve nükleoplasti minimal invazif yöntemlerle hangisinin size daha uygun ve zararsız olacağı, tecrübeli ve konusunda deneyimli uzman kadromuz tarafından belirlenmekte ve uygulanmaktadır.

Çocuklarda beyin ve sinir cerrahisi ile ilgili doğumsal veya sonradan gelişen tüm hastalıkların her türlü tedavisi hastanemizde uygulanmaktadır.

Çeşitli kazalara bağlı olarak gelişebilen her türlü travmanın, (kafa travması, omurga travması vs.) hızlı tanı, teşhis ve bakımı acil servis ve yoğun bakım ünitesi ile birlikte 24 saat boyunca koordineli çalışan Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümümüz tarafından gerçekleştirilebilmektedir.

Erişkin ve çocuklarda hidrosefali (kafada su toplanması), şant ve endoskopik ventrikülostomi ameliyatlarıyla tedavi edilebilmektedir. Periferik sinir hastalıkları, her türlü sinir tuzakları, basıları ve kesileri, transplantasyonları, sinir basısına bağlı ağrı ve uyuşmalar, çeşitli mikrocerrahi yöntemler (mikrovasküler dekompresyon) kullanılarak tedavi edilmektedir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi, Nöroloji ve Nöroradyoloji Bölümleri ile koordineli çalışarak nörolojik hastalıkların (epilepsi, damar tıkanıklığına bağlı inme-felç, titreme, yüz felci ve ağrısı, beyin kanamaları) ortak tanı ve teşhisini sağlamakta ve bu tür hastalıkların her türlü cerrahi ve medikal tedavisini gerçekleştirmektedir.

Ayrıca, Dahiliye ve Endokrinoloji Bölümü ile koordineli olarak cushing hastalığı, akromegali, prolaktinoma gibi hipofiz bezi tümörlerinde transsfenoidal (burundan girilerek yapılan hipofiz bezi tümörü ameliyatı) dahil olmak üzere, tüm cerrahi yöntemler hastanemizde uygulanmaktadır.